Lefoglalt ingatlan, végrehajtás?
Egyre többet hallani olyan esetekről, mikor a bankok, hitelezők és pénzügyi szervezetek szerződést bontanak, a válság kapcsán fizetésképtelenné vált ügyfeleikkel. A rosszul teljesítő adósok így sokkal nehezebb helyzetbe kerülnek azon túlmenően, hogy megszűnt az állásuk, vagy a svájci frank erősödése miatt képtelenek megnövekedett terheiket viselni.
A bank a felmondást követően végrehajtást kezdeményez és eladja tartozását különböző kintlévőség-kezelő cégeknek, vagy saját behajtási osztályuk foglalkozik az ügylettel a továbbiakban.
Ekkor szembesül az ügyfél a következő lesújtó tényekkel:
A 3-4-5 évvel ezelőtt felvett, kecsegtető kamatokkal meghirdetett, devizában nyilvántartott tőkeegyenlege sokkal magasabb, mint amekkora összeget folyósított a bank. A válság kapcsán az árfolyam különbözet hatalmas mértéket öltött. Svájci frank alapon folyósított hiteleknél a folyósítási 140-150 Ft/CHF devizaárfolyam, napjainkban elérte a 220-230 Ft/CHF árfolyamot is.
Azoknak akiknek anno 100.000,- svájci franknak megfelelő összeget folyósított a választott pénzintézet, az még legalább 97.000,- svájci frankkal tartozik a bankjának egy annuitásos hitelkonstrukció esetében, ahol a tőke-kamat eloszlás megállapítása révén a tőke rész az évek alatt csak kis mértékben fogyatkozott, nagyobb arányban kamatot fizettek.
Tehát a forintban kapott 14 millió forintból, jelenleg 22 millió forint tartozás keletkezett
A következő rémület akkor következik be, amikor az eredeti tőketartozásra rászámolják az alábbiakat:
- bűntető kamatok
- faktor cégek költségei
- végrehajtói díjak
- egyéb járulékos költségek
Ekkorra már olyan magas a követelés, melyhez az ingatlan fedezeti értéke már nem elegendő.
Az ingatlan árak alakulása az elmúlt időszakban az ország egész területén drasztikus csökkenést mutattak. Így nem egy esetben előfordulhat az, hogy az árverések során kapott ellenérték messze nem fedezi az ügyfél tartozását.
A fenti példa és eszmefuttatás csak elrettentő példa a túlzott eladósodottságra,de sajnos már szembesültünk pályafutásunk során hasonló esetekkel.
A célunk az, hogy díjmentes szaktanácsadással segítsünk ügyfeleinken akár a hitelezési, akár az ingatlan szektorból kerültek kapcsolatba velünk.
A fent leírt eset gyakorlatilag egyik félnek sem jó, sem az ingatlanszakmának. Igyekszünk megakadályozni – persze csak az ügyfél aktív és részrehajló közreműködésével – ebbe a zsákutcába való kerülést.
Akkor lehetünk alkupozícióban, ha törlesztő részletek miatt még nem estek túl nagy (adott esetben 30 napot meghaladó) késedelembe.
Ekkor van lehetőség a banktól alternatív lehetőséget kérni, törlesztő részletkönnyítést meghatározott időszakra, szerződésmódosítást – átdolgozást.
Természetesen ezzel párhuzamosan lehet indítani az ingatlan értékesítését, nyilvánvalóan, ha az összes tartozás mértéke nem haladja meg az ingatlan aktuális forgalmi értékének a 100%-át. Amennyiben magasabb a tartozás összege, arra is van megoldás bizonyos esetekben, de az már abszolút egyedi elbírálás alá esik.
Árverésen kényszerértékesített ingatlanok jóval a piaci ár alatt kelnek el, melyeket elsősorban befektetők, kereskedők vesznek meg, akik aztán piaci áron fogják értékesíteni az ingatlant.
Tehát ne várjon nehéz helyzetekben a csodára, inkább vegye fel velünk a kapcsolatot és segítünk problémája megoldásában.
Minden eddiginél több lakóingatlant vettek vissza a hitelezők nemfizető ügyfeleiktől augusztusban az Egyesült Államokban, ugyanakkor jelentős fejtörést okoz mit kezdjenek velük.
Az ingatlanárverésekkel foglalkozó RealtyTrac adatai szerint 95.364 jelzáloggal megterhelt lakóingatlant foglaltak le a bankok az év nyolcadik hónapjában, amire a hitelválság kirobbanása óta nem volt példa. Júliushoz képest ez 3 százalékos, tavaly augusztushoz képest 25 százalékos növekedés, és augusztus sorban a kilencedik hónap, amikor éves bázison nőtt a lefoglalások száma.
Ugyanakkor a bankoknak egyre nagyobb fejtörést okoz, hogy mit kezdjenek a visszakapott ingatlanokkal. A piac ugyanis halódik, és ilyen körülmények közepette nem lenne jó hirtelen nagy mennyiségű ingatlant értékesítésre felkínálni, és ezzel még lejjebb nyomni az árakat. Ez a magyarázata annak, hogy a lefoglalt lakásoknak egyelőre nagyjából a harmada került piacra. A bankok inkább eltekintenek a lefoglalástól, és tovább hagyják ingatlanaikban az eladósodott tulajdonosokat.
A legutóbbi adatok szerint nagy a pangás az amerikai ingatlanpiacon: júliusban minden korábbinál kevesebb újépítésű lakóingatlant értékesítettek, a lakóingatlan-piac nagyobbik részét kitevő használt lakások adásvétele 15 éves mélypontra csökkent, és a vártnál kevésbé nőtt a megkezdett amerikai lakóingatlan építések száma.
A tengerentúli gazdaság sajnos hatással van az európai piacokra is, de a mélyponton már túl vagyunk és élénkülő gazdaságot, és növekvő beruházási kedvet tapasztalunk Győrben és régiónkban.